Рішення сесій №51-69-VIII «Про Звернення до Голови Верховної Ради України про прискорення розгляду законопроєктів щодо внесення змін до Бюджетного кодексу України з підтримки органами місцевого самоврядування сектору безпеки та оборони»
| Скликання: | Сесія Сквирської міської ради VIII скликання |
| Сесія: | ІІ пленарне засідання 69 чергової сесії Сквирської міської ради VIII скликання |
| Тип документу: | Рішення сесій |
| Дата: | 17.12.2025 |
| Номер документу: | 51-69-VIII |
| Назва документу: | Про Звернення до Голови Верховної Ради України про прискорення розгляду законопроєктів щодо внесення змін до Бюджетного кодексу України з підтримки органами місцевого самоврядування сектору безпеки та оборони |
| Прикріплені файли: |
СКВИРСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
від 17 грудня 2025 року м. Сквира №51-69-VIII
Про Звернення до Голови Верховної Ради України
про прискорення розгляду законопроєктів щодо
внесення змін до Бюджетного кодексу України з
підтримки органами місцевого самоврядування
сектору безпеки та оборони
Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», частиною 2 статті 2, пунктом 5 частини 2 статті 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», Сквирська міська рада VIII скликання
ВИРІШИЛА:
1. Підтримати Звернення до Голови Верховної Ради України про прискорення розгляду законопроєктів щодо внесення змін до Бюджетного кодексу України з підтримки органами місцевого самоврядування сектору безпеки та оборони.
2. Опублікувати дане рішення на офіційному сайті Сквирської міської ради.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії Сквирської міської ради.
Міський голова Валентина ЛЕВІЦЬКА
Додаток
до рішення Сквирської міської ради
VIII скликання
від 17.12.2025 №51-69-VIII
Голові Верховної Ради України
Руслану СТЕФАНЧУКУ
до Голови Верховної Ради України про прискорення розгляду законопроєктів щодо внесення змін до Бюджетного кодексу України з підтримки органами місцевого самоврядування сектору безпеки та оборони
Майже 12 років Україна потерпає від вторгнення та військових дій. Збройні сили України мужньо усі 12 років ведуть боротьбу з військовими формуваннями російської федерації, захищаючи суверенітет та цілісність нашої держави, право українців жити на власній землі, розмовляти власною мовою. Згідно зі статтею 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Відповідно до статті 87 Бюджетного кодексу України (далі - Кодексу), Закону України «Про Збройні Сили України» забезпечення функціонування установ та закладів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які перебувають у державній власності, проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України.
Статтею 91 Бюджетного Кодексу з місцевих бюджетів можуть здійснюватися видатки на заходи та роботи з територіальної оборони та мобілізаційної підготовки місцевого значення. Відповідне твердження дублює стаття 15 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 року №1932-ХІІ (із змінами) щодо організації та участі органів місцевого самоврядування у здійсненні на відповідній території заходів, пов’язаних з мобілізаційною підготовкою, територіальною обороною та цивільним захистом.
Разом з тим, статтею 19 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі та у спосіб, що визначений на законодавчому рівні.
У Верховній Раді України зареєстровано кілька законопроєктів, які дозволили б врегулювати правові колізії надання громадами допомоги для потреб військових частин Збройних Сил України. Проте тривалий час жоден із законопроєктів не виносився на голосування, а для повного вирішення проблем необхідно також внести зміни до Бюджетного кодексу України.
Комітет Верховної Ради України з питань бюджету розглядає три законопроєкти, які стосуються змін до Бюджетного кодексу, а саме:
- Проєкт Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо підтримки органами місцевого самоврядування сектору безпеки та оборони №9560 від 04.08.2023 пропонує додати повноваження в частині розширення видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, «заходи з матеріальної підтримки сектору безпеки і оборони у період дії воєнного стану».
- Проєкт Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування з місцевих бюджетів заходів, спрямованих на посилення обороноздатності і безпеки держави №9560-1 від 16.08.2023 пропонує включити до видатків місцевих бюджетів закупівлю товарів, робіт і послуг в інтересах військових частин згідно із пропозиціями військового командування за погодженням відповідними головними розпорядниками коштів державного бюджету (міністерствами, службами тощо).
- Проєкт Закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо здійснення заходів з підтримки сектору безпеки і оборони №9560-2 від 21.08.2023 пропонує надати органам місцевого самоврядування, місцевим державним адміністраціям та ВЦА право ухвалювати рішення про здійснення заходів із підтримки сектору безпеки і оборони шляхом затвердження та реалізації місцевих програм.
Станом на сьогодні зазначені законопроєкти не внесені на голосування Верховної Ради України.
Ми, депутати Сквирської міської ради, звертаємося до Вас як Голови Верховної Ради України щодо сприяння у якнайшвидшому розгляді вказаних вище законопроєктів на пленарних засіданнях Верховної Ради, що допоможе врегулювати питання передачі субвенції з бюджетів місцевих громад безпосередньо військовим частинам Збройних Сил України.
Підтримано рішенням Сквирської міської ради
від 17.12.2025 №51-69-VIII
