Рішення виконавчого комітету №28/14 «Про схвалення комплексної Програми підтримки сім’ї та забезпечення прав дітей «Щаслива родина - успішна громада» на 2026 - 2028 роки»
| Скликання: | Виконавчий комітет Сквирської міської ради VIII скликання |
| Сесія: | Засідання виконавчого комітету в 2025 році №14 |
| Тип документу: | Рішення виконавчого комітету |
| Дата: | 08.07.2025 |
| Номер документу: | 28/14 |
| Назва документу: | Про схвалення комплексної Програми підтримки сім’ї та забезпечення прав дітей «Щаслива родина - успішна громада» на 2026 - 2028 роки |
| Прикріплені файли: |
СКВИРСЬКА МІСЬКА РАДА
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
Р І Ш Е Н Н Я
від 08 липня 2025 року м. Сквира № 28/14
Про схвалення комплексної Програми
підтримки сім’ї та забезпечення прав дітей
«Щаслива родина - успішна громада»
на 2026 - 2028 роки
Відповідно до п.1 п. «а» ст. 27, підпункту 21 п. «б» ч. 1 ст. 34, п. 9 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законів України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про протидію торгівлі людьми», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», постанов Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», від 8 жовтня 2008 року № 905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», від 05.04.2017 року № 268 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів», Конвенції OOH про права дитини, виконавчий комітет Сквирської міської ради
В И Р І Ш И В:
1. Схвалити комплексну Програму підтримки сім'ї та забезпечення прав дітей «Щаслива родина – успішна громада» на 2026 - 2028 роки, що додається.
2. Фінансовому управлінню Сквирської міської ради під час формування показників бюджету громади на відповідний рік, врахувати видатки на реалізацію заходів Програми, виходячи з реальних можливостей бюджету та його пріоритетів.
3. Подати комплексну Програму підтримки сім'ї та забезпечення прав дітей «Щаслива родина – успішна громада» на 2026 - 2028 роки на затвердження сесії Сквирської міської ради.
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступницю міської голови Валентину Бачинську.
Голова виконкому Валентина ЛЕВІЦЬКА
СХВАЛЕНО
рішення виконавчого комітету
Сквирської міської ради
від 08 липня 2025 року № 28/14
Комплексна програма
підтримки сім’ї та забезпечення прав дітей
«Щаслива родина - успішна громада»
на 2026 - 2028 роки
м. Сквира
ПАСПОРТ
комплексної програми підтримки сім’ї та забезпечення прав дітей
«Щаслива родина - успішна громада» на 2023 - 2025 роки
|
1. |
Ініціатор розроблення програми |
Служба у справах дітей та сімї Сквирської міської ради |
|
2. |
Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення програми |
|
|
3. |
Розробник програми |
Служба у справах дітей та сімї Сквирської міської ради |
|
4. |
Співрозробники програми |
- |
|
5. |
Відповідальний виконавець програми |
Служба у справах дітей та сімї Сквирської міської ради |
|
6. |
Виконавці програми |
Служба у справах дітей та сім’ї міської ради; відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення міської ради; відділ освіти міської ради; відділ культури, молоді і спорту міської ради; комунальна установа Сквирської міської ради «Центр надання соціальних послуг», комунальне некомерційне підприємство Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»; комунальне некомерційне підприємство Сквирської міської ради «Сквирська центральна міська лікарня»; відділ поліції №1 Білоцерківського районного управління ГУНП України в Київській області (за згодою), Сквирський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги (за згодою), Сквирська районна філія Київського обласного центру зайнятості (за згодою), комунальний заклад «Сквирський центр надання соціальної підтримки дітей та сімї «Надія»» Білоцерківського району Київської області. |
|
7. |
Термін реалізації Програми |
2026-2028 роки |
|
8. |
Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми (для комплексних програм) |
Бюджет міської ради, виходячи з фінансового ресурсу та пріоритетів, інші джерела фінансування, не заборонені чинним законодавством |
|
9. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми, всього: |
|
|
|
у тому числі: коштів міського бюджету |
|
I. Вступ. Загальна частина
Програма створена відповідно до Конституції України, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю», «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про запобігання та протидію домашньому насильству», «Про протидію торгівлі людьми», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», постанов Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», від 8 жовтня 2008 року № 905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», від 05.04.2017 р.№ 268 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів», Конвенції про OOH права дитини».
Державна політика стосовно матеріальної підтримки сім’ї, що реалізовувалась у попередні роки, має наслідком такий розвиток державної допомоги, що не мотивує людину до самостійного розв’язання проблеми у власній сім’ї, не стимулює до саморозвитку та самозабезпечення сім’ї. У зв’язку зі зміною пріоритетів виникла необхідність розробки нових підходів до вирішення зазначених питань шляхом поєднання зусиль місцевих органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських об’єднань. Зокрема, розробки заходів, спрямованих на трансформацію ставлення молоді до створення та функціонування сім’ї, посилення відповідальності кожного з батьків за виховання дітей, запровадження ефективного механізму взаємодії та соціального партнерства сім’ї, громадськості та держави, а у випадку втрати дитиною піклування батьків - підтримку та забезпечення її конституційних прав та законних інтересів.
Програма визначає мету, основні завдання та заходи, спрямовані на створення умов для забезпечення належного соціального захисту дітей, утвердження в суспільстві сімейних цінностей, виховання моделі поведінки відповідального батьківства, створення середовища безпеки та благополуччя дітей у родинному колі.
Упродовж останніх років відбувається поступова оптимізація всієї системи соціально-правового захисту дітей та родини, метою якої є підвищення рівня ефективності діяльності органів державної влади, підприємств, установ та організацій, що дотичні до вирішення цих проблем, створення для дітей середовища, в якому гідний розвиток і захист прав забезпечується із дотриманням принципів демократії, рівності, миру, соціальної справедливості, з урахуванням моральних засад та традиційних цінностей українського суспільства, спрямованих на зміцнення сім’ї та соціального здоров’я дітей.
Дитинство – найважливіший самобутній і неповторний період у становленні особистості. Саме в дитячі роки людина потребує найбільшої уваги та захисту. Від ставлення до дітей, розуміння їхніх проблем, інтересів та потреб, стану охорони дитинства залежить не тільки доля кожної конкретної дитини, а й розвиток громади в цілому. На даному етапі розвитку суспільства почастішали такі явища, як відкладання шлюбів і народження дітей, безшлюбне материнство та соціальне сирітство, зменшилась кількість зареєстрованих шлюбів, збільшилася кількість розлучень. Загострюються проблеми утримання і виховання дітей у сім’ях, передусім молодих, багатодітних та неповних, з несприятливим морально-психологічним мікрокліматом.
Особливої уваги потребує питання злочинності та правопорушень неповнолітніх, проблема за всіх часів залишається актуальною. І хоча в останні роки рівень злочинность неповнолітніх зменшився, вона продовжує залишатись виключно небезпечним явищем: має місце рецидивна злочинність, злочинність серед дівчат, підлітки скоюють правопорушення та злочини у стані алкогольного сп’яніння. Сьогодні боротьба зі злочинністю неповнолітніх передбачає координацію зусиль органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, відділів та служб, які працюють в інтересах дітей, в тому числі і правоохоронних органів.
У той же час зазначені питання нерозривно пов’язані із державною підтримкою сім’ї, оскільки необхідне вчасне реагування на потреби дитини та сім’ї, що також включає адміністративний та виховний вплив на батьків. Формування навичок відповідального батьківства у молоді та батьків із низьким батьківським потенціалом є однією з передумов запобігання соціальному сирітству. Забезпечення безпечного сімейного середовища для дитини, дотримання державних гарантій і конституційних прав дітей в колі родини та в громаді – це шлях до щасливого дитинства.
На сучасному етапі розвитку українського суспільства надання якісних соціальних послуг дітям та сім’ям, посилення їх соціально-правового захисту є одним із пріоритетних напрямків здійснення державної соціальної політики.
У період реформування інституційної системи державна соціальна політика України спрямована на створення умов для підвищення якості соціальних послуг населенню відповідно до його потреб та створення необхідних нових послуг.
На даний час децентралізація повноважень у соціальному захисті прав мешканців громади дозволяє створити мережу підтримки сім’ї з дітьми, об’єднуючи зусилля та залучаючи до співпраці різні недержавні організації, які за статутною діяльністю працюють у сфері захисту дітей та родин з дітьми.
Важливими є обґрунтований підхід до оцінки потреб сім’ї/дитини, єдині критерії створення сприятливого середовища для розвитку дитини, єдині погляди щодо стандарту потреб дитини, її особистісної цінності та концепції розвитку в громаді. Як результат, підвищиться рівень безпеки дитини, підвищиться та оціниться ресурсність родинного середовища і благополуччя дитини та родини в громаді, а загалом – спроможність громади. Родина усвідомить і реалізує право вибору та своє місце в громаді, підвищиться рівень батьківської відповідальності перед дитиною та громадою. Завдяки такому підходу поглибиться взаємодія і партнерство усіх структурних підрозділів влади та громадськості, які реалізують державну політику з питань забезпечення прав дітей.
Сквирською міською територіальною громадою вирішуються питання щодо розроблення та здійснення заходів, спрямованих на поліпшення становища дітей, їх фізичного, інтелектуального і духовного розвитку, соціального захисту, забезпечення прав, свобод і законних інтересів.
Наявна позитивна тенденція до зменшення кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Програма необхідна для визначення конкретних заходів, окреслення обов’язків і напрямів роботи, виділення та розподілу фінансових ресурсів з метою надання допомоги дітям та сім’ям з дітьми, а також визначає мету, основні завдання та заходи, спрямовані на створення умов для забезпечення належного соціального захисту дітей, утвердження в суспільстві сімейних цінностей, виховання моделі поведінки відповідального батьківства, створення середовища безпеки та благополуччя дітей у родинному колі.
Формування навичок відповідального батьківства у молоді та батьків із низьким батьківським потенціалом є однією з передумов запобігання соціальному сирітству. Забезпечення безпечного сімейного середовища для дитини, дотримання державних гарантій і конституційних прав дітей в колі родини та в громаді – це шлях до щасливого дитинства.
Актуальність розроблення і прийняття Програми зумовлена потребою у реалізації на території громади сучасної державної політики з питань соціального захисту дітей, запобігання дитячій бездоглядності і безпритульності, вчиненню дітьми правопорушень та забезпечення права дітей на сімейне виховання.
Фінансові ресурси, передбачені Програмою, будуть спрямовані на поліпшення життєзабезпечення осіб вищевказаних категорій, підвищення кадрового потенціалу спеціалістів, які працюють з дітьми, розвиток громадянського суспільства щодо захисту прав дітей. Зокрема, розробку заходів, спрямованих на трансформацію ставлення громадян до створення та функціонування сім'ї, посилення відповідальності кожного з батьків за вихованням дітей, запровадження ефективного механізму взаємодії та соціального партнерства сім'ї, громадськості та держави, а у випадку втрати дитиною піклування батьків підтримка та забезпечення її конституційних прав та законних інтересів.
З цією метою розроблено відповідну комплексну програму підтримки сім'ї та забезпечення прав дітей «Щаслива родина – успішна громада» на 2023 – 2025 роки.
II. Визначення мети Програми
Метою програми є:
- забезпечення конституційних прав і законних інтересів всіх дітей громади;
- підтримка дитини в сім’ї та сім’ї, як інституту для дитини;
- підтримка та захист дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;
- попередження насильства та жорстокого поводження з дітьми та батьками в сім’ї та за її межами;
- оздоровлення та відпочинок дітей;
- протидія торгівлі людьми;
- забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків;
- сприяння демографічному розвитку;
- координація зусиль відповідних органів та служб в питаннях профілактики правопорушень, рецидивної злочинності та злочинів, вчинених неповнолітніми, запобіганні сирітству, створенні умов для всебічного розвитку та вихованню дітей;
- створення належних умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї або в оточенні максимально наближеному до сімейного;
- підвищення рівня соціального захисту дітей та батьків, в тому числі сімей з дітьми, та дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;- підвищення батьківського потенціалу та відповідальності за виховання та розвиток дитини;
- сприяння підвищенню якості і доступності отримання соціальних, медичних та освітніх послуг дітям та сім’ям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;
- зменшення соціальної напруги серед внутрішньо переміщених осіб у зв’язку із складністю соціально-економічних проблем; забезпечення належних умов їх життєдіяльності, соціальної, медичної, психологічної та матеріальної підтримки;
- зосередження зусиль громадських, релігійних організацій та координація їх діяльності щодо участі в реалізації Закону України «Про соціальні послуги», підвищення якості та розширення спектру соціальних послуг дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та сім’ям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, багатодітним родинам.
ІІІ. Пріоритетні напрями Програми
Пріоритетними напрямками в реалізації заходів Програми визначено:
- підвищення рівня соціального захисту сімей, в тому числі сімей з дітьми, та дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;
- створення належних умов для реалізації права кожної дитини на виховання в сім'ї або в оточенні максимально наближеному до сімейного;
- розвиток сімейних форм виховання та усиновлення дітей;
- забезпечення якості і доступності надання соціальних послуг дітям та сім’ям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;
- зосередження зусиль громадських, релігійних організацій та координація їх діяльності щодо якості та спектру надання соціальних послуг дітям-сиротам, дітям позбавленим батьківського піклування та сім’ям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;
- профілактика злочинності, негативних проявів серед дітей, запобігання безпритульності та бродяжництва;
- підтримка багатодітних сімей та матерів-героїнь;
- попередження насильства в сім’ї;
- протидія торгівлі людьми;
- гендерна політика.
ІV. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
Виявлення сімей з дітьми, які перебувають на ранніх етапах вразливості, підтримки біологічної сім’ї дитини;
розвиток мережі та забезпечення надання освітніх, медичних, соціальних, реабілітаційних послуг (зокрема раннього втручання, інклюзивного навчання) на рівні територіальної громади з урахуванням її фінансових можливостей і потреб мешканців;
забезпечення послугами альтернативного догляду за дітьми віком до трьох років з метою припинення практики направлення таких дітей до закладів інституційного догляду та виховання дітей;
вжиття заходів до припинення влаштування дітей до закладів інституційного догляду та виховання дітей з причин бідності або перебування сім’ї у складних життєвих обставинах;
запровадження механізму врахування інтересів та індивідуальних потреб кожної дитини під час визначення форми її влаштування;
розроблення та затвердження стандарту послуги з підготовки до самостійного життя дітей, які виховуються в системі альтернативного догляду за дітьми;
залучення дітей до прийняття рішень, що стосуються їх життя та майбутнього;
здійснення комплексної державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству;
підвищення рівня обізнаності населення про явище домашнього насильства, його прояви та наслідки;
формування у суспільстві негативного ставлення до насильницьких моделей поведінки та нетерпимості до фактів домашнього насильства;
забезпечення належного захисту та допомоги постраждалим від домашнього насильства, з урахуванням віку, статі та стану здоров’я;
посилення відповідальності осіб, які вчиняють домашнє насильство та осіб, до компетенції яких належить реалізація державної політики за даним напрямом;
впровадження міжнародних стандартів боротьби з домашнім насильством;
удосконалення нормативно-правової бази з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в усіх сферах життєдіяльності суспільства;
урахування гендерного компонента у програмах економічного і соціального розвитку з урахуванням актуальних потреб галузей і регіонів;
підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм та проявів домашнього насильства, його причин та наслідків, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі сімейних відносин;
забезпечення ефективної взаємодії усіх суб’єктів, які здійснюють заходи щодо запобігання та протидії домашньому;
впровадження нових, дієвих механізмів захисту особи, яка постраждала від домашнього насильства (терміновий заборонний припис щодо особи, яка вчинила домашнє насильство, та обмежувальний припис щодо особи, яка вчинила домашнє насильство; надання допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства, з урахуванням віку, статі та стану здоров’я таких осіб);
здійснення ефективної координації діяльності щодо запобігання та протидії домашньому насильству, що реалізуються суб’єктами, які здійснюють заходи щодо запобігання та протидії домашньому насильству;
удосконалення процедури взаємодії правоохоронних органів з іншими державними органами влади в частині протидії торгівлі людьми;
проведення профілактичної роботи, спрямованої на попередження протидії торгівлі людьми, особливо серед внутрішньо переміщених осіб;
подальшого проведення інформаційно-освітніх заходів щодо інформування населення про запобігання ризикам потрапляння у ситуації торгівлі людьми та про можливості отримання комплексної допомоги від суб’єктів взаємодії, які проводять заходи у сфері протидії торгівлі людьми;
забезпечення належного застосування правових норм, які регламентують кримінально-правову протидію торгівлі людьми.
V. Очікуванні результати виконання Програми
У ході виконання Програми передбачається:
- Створити умови для утвердження в суспільстві сімейних цінностей, виховання відповідального батьківства, запобігання сімейному неблагополуччю, насильству в сім'ї та соціальному сирітству:
- розробити і запровадити ефективні форми роботи з дітьми та їх біологічними батьками з метою усунення причин безпритульності, бездоглядності та сирітства;
- реалізувати право кожної дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток;
- зменшити кількість вчинених неповнолітніми та за їх участю правопорушень і злочинів, рецидивних злочинів;
- зменшення кількості випадків жорстокого поводження з дітьми;
- зменшення випадків з використанням дитячої праці.
- Охопити оздоровчими та відпочинковими послугами 1250 дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, від загальної кількості дитячого населення від 7 до 17 років.
- Забезпечити комплексну підтримку сімей та дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
- Всебічне забезпечення Конституційних прав та законних інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, які залишились без піклування батьків.
Реалізація Програми передбачає розширення мережі ПС та ДБСТ та збільшить ріст показника влаштування в сімейні форми виховання, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сімейні форми виховання;
- оперативно реагувати на ситуації, які є небезпечними для життя та здоров’я дітей, в результаті скоординованої діяльності відповідних служб;
- реалізувати право дітей на влаштування до сімейних форм виховання, насамперед виховання біологічними батьками.
- Здійснити заходи для протидії торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, сприяння демографічному розвитку, уникнути випадки торгівлі дітьми, сексуальної експлуатації.
Прийняття Програми надасть змогу налагодити співпрацю між суб’єктами регіонального механізму взаємодії, які працюють у сфері протидії торгівлі людьми, а також проведення широкомасштабних інформаційних кампаній на території міської ради, посилити поінформованість населення щодо проблематики насильства в сім’ї та шляхи надання допомоги жертвам насильства та покращить якість надання соціальних послуг особам, які постраждали від насильства, дасть змогу створити цілісну та змістовну систему допомоги постраждалим, а також підвищить рівень проведення корекційної роботи з кривдниками.
VІ. Термін дії Програми
Заходи Програми передбачають поетапне вдосконалення в міській громаді системи підтримки сім'ї, попередження насильства в сім’ї, забезпечення конституційних прав і законних інтересів дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, протидії торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків, сприяння демографічному розвитку, підвищення рівня ефективності діяльності місцевих органів державної влади, підприємств, установ та організацій, що дотичні до вирішення зазначених проблем з 2026 до 2028 року включно.
VIІ. Фінансове забезпечення Програми
Програма реалізується в межах загального обсягу видатків, виділених з бюджету громади на відповідні роки, а також за рахунок залучення позабюджетних коштів інвесторів, меценатів, громадських фондів, інших юридичних та фізичних осіб, що не суперечить чинному законодавству України.
VІІІ. Реалізація, координація та контроль за ходом виконання Програми
Реалізація, координація та контроль за ходом виконання Програми покладаються на Службу у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради. Заходи Програми також реалізуються структурними підрозділами райдержадміністрації, виконкомами місцевих рад району, іншими підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності.
Виконавці Програми інформують Службу у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради про стан виконання заходів, визначених цією Програмою, щороку до 1 лютого року наступного за звітним.
ІХ. Ресурсне забезпечення Програми
|
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми |
2026 рік |
2027 рік |
2028 рік |
Усього, грн.: |
|
Обсяг ресурсів, усього, у тому числі: бюджет громади, з них: |
4250,0
4250,0 |
4450,0
4450,0 |
4850,0
4850,0 |
13350,0
13350,0
|
|
на забезпечення заходів з оздоровлення |
500,0 |
500,0 |
500,0 |
1500,0 |
|
заходи з нагоди відзначення Дня захисту дітей |
50,0 |
50,0 |
50,0 |
150,0 |
|
Придбання новорічних подарунків для дітей дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей один із батьків яких загинув (пропав безвісти) на території бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, дітей з багатодітних і малозабезпечених сімей, дітей, які опинилися в складних життєвих обставинах |
200,0 |
200,0 |
200,0 |
600,0 |
|
на утримання комунального закладу «Сквирський центр соціальної підтримки дітей та сімей «Надія»» Сквирської міської ради Білоцерківського району Київської області |
3500,0 |
3700,0 |
4100,0 |
11300,0 |
|
Державний бюджет |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
|
Кошти не бюджетних джерел |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
0,0 |
ІX. Заходи з реалізації Програми
1. Утвердження в суспільстві сімейних цінностей, виховання відповідального батьківства, запобігання сімейному неблагополуччю, насильству в сім'ї та соціальному сирітству, забезпечення безпечного та змістовного оздоровлення і відпочинку дітей.
1.1. Забезпечити проведення засідань за круглим столом, семінарів, інших заходів, спрямованих на реалізацію Програми, щодо збереження та популяризацію національних культурних сімейних традицій і цінностей, підвищення престижу багатодітних сімей тощо.
Служба у справах дітей та сім’ї,відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради, відділ культури, молоді і спорту міської ради
Постійно
1.2. Забезпечити проведення тематичних семінарів з питань підтримки сім’ї та соціального захисту багатодітних сімей.
Служба у справах дітей та сім'ї, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради
Щорічно
1.3. Забезпечити через засоби масової інформації пропаганду сімейних цінностей та свідомого ставлення батьків до виконання сімейних обов'язків.
Служба у справах дітей та сім'ї, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради, КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
1.4. Забезпечити проведення заходів з підготовки молоді до подружнього життя та відповідального батьківства.
Відділи культури, молоді і спорту, праці, соціального захисту та соціального забезпечення, Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
1.5. Проводити інформаційно-просвітницькі заходи та роз’яснювальну роботу з питань підвищення правової культури населення та поінформованості про проблеми насильства в сім’ї, формування свідомості громадян щодо негативного ставлення до насильства.
КУ СМР «ЦНСП»,Служба у справах дітей та сім'ї, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради
Постійно
1.6. Забезпечувати координацію діяльності суб’єктів соціальної роботи, структурних підрозділів міської ради, а також громадських організацій, закладів та установ щодо попередження насильства в сім’ї та надання послуг членам сімей, в яких було вчинено насильство або існує реальна загроза його вчинення.
Відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення,
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
1.7. Забезпечити проведення профілактичних заходів для осіб, які вчиняють насильство в сім'ї.
КУ СМР «ЦНСП», відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення,
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
1.8. З метою підвищення правової культури дітей, розвитку їх мистецьких та спортивних здібностей, проводити:
святкування Дня захисту дітей (20 листопада);
відзначення Дня прапора (23 серпня);
святкування Дня незалежності (24 серпня);
благодійну акцію „З любов’ю до дітей”;
фестиваль творчості дітей з особливими потребами „Повір у себе”;
гру брей-ринг „Підліток і право”;
заходи до дня Святого Миколая;
відзначення новорічних та різдвяних свят.
Служба у справах дітей та сім'ї; відділи освіти;культури, молоді і спорту; праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради
Постійно
1.9. Надавати шефську допомогу неповнолітнім, які відбувають покарання в закладах пенітенціарної системи та закладах освіти соціальної реабілітації.
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради, відділи освіти; культури, молоді і спорту; праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради
Постійно
1.10. З метою підвищення правової культури сімей, підтримки національних сімейних традицій, формування відповідального батьківства та материнства, а також популяризації позитивного досвіду сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, проводити освітньо-виховні, культурологічні, інформаційні, науково-методичні заходи з нагоди:
Міжнародного жіночого дня;
Всесвітнього дня батька;
Дня сім’ї;
Дня родини;
Дня матері;
Дня розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт;
„Кожній дитині – родину” та інші.
Служба у справах дітей та сім'ї; відділи освіти; культури, молоді і спорту; праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради
Постійно
1.11. Забезпечувати ведення єдиної бази даних багатодітних сімей.
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
1.12. Вживати заходів для покращення житлових умов сімей, в яких народилася трійня, виховується п'ять і більше неповнолітніх дітей.
Виконком міської ради
Постійно
1.13. Забезпечити соціальний супровід сімей, в які реінтегровані діти з інтернатних закладів.
Відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради, КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
1.14. Проводити інформаційно-просвітницьку роботу серед дітей середнього та старшого шкільного віку, спрямовану на підготовку до сімейного життя і формування навичок відповідального батьківства.
Відділ освіти, Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно.
1.15. Проводити семінари-тренінги для дітей з метою формування життєвих навичок безпечної поведінки щодо профілактики ВІЛ/СНІД, інших соціально небезпечних хвороб та формування здорового способу життя.
Відділи освіти. відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення, Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
1.16. Включити розділ щодо захисту прав дітей, підтримки сімей при розробці проєктів щорічних програм соціально-економічного розвитку громади.
Служба у справах дітей та сім'ї, відділ економічно –інвестиційної діяльності та агропромислового розвитку Сквирської міської ради
1.17. Забезпечити діяльність щодо підготовки працівників соціальної сфери, прийомних батьків, батьків-вихователів, опікунів, піклувальників, усиновителів, а також кандидатів в прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни, піклувальники, усиновителі, здійснення інформаційно-освітніх заходів для дітей.
Служба у справах дітей та сім'ї, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради, КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
1.18. Проводити щорічний моніторинг реалізації цієї Програми, а також аналіз соціального становища сімей з дітьми в громаді для визначення проблем та формування пакету необхідних соціальних послуг.
Служба у справах дітей та сім'ї, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради
До 01 лютого щороку.
1.19. Залучати студентів вищих навчальних закладів, представників громадських та благодійних організацій, волонтерів, спеціалістів для здійснення профілактичної роботи щодо попередження негативних проявів у дитячому середовищі, закладах для дітей, місцях дозвілля, оздоровлення та відпочинку.
Служба у справах дітей та сім'ї, відділи освіти; культури, молоді і спорту; праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради
Постійно
1.20. Забезпечити функціонування консультаційного пункту при жіночій консультації.
Відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради, КУ СМР «ЦНСП», КНП Сквирської міської ради «Сквирська центральна міська лікарня», КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Постійно
-
- Проводити моніторинг дотримання прав і свобод дітей та підтримки сім'ї.
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Щороку
1.22. Запровадити в загальноосвітніх навчальних закладах та спеціальних установах для дітей району у Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом (01 грудня) проведення соціальних уроків на тему „Захисти себе від ВІЛ”.
Відділ освіти, відділ культури, молоді і спорту, Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Щороку
1.23. Проводити систематичний моніторинг ефективності діяльності закладів культури міської ради з метою створення рівних умов для доступу кожної дитини до послуг закладів соціально-культурної сфери.
Відділ культури, молоді і спорту Сквирської міської ради
Постійно
1.24. Забезпечити поповнення фондів публічних бібліотек, в тому числі і у сільській місцевості, дитячими друкованими виданнями.
Відділ культури, молоді і спорту Сквирської міської ради
Постійно
1.25. Активізувати роботу в населених пунктах міської ради з виявлення осіб, які залучають дітей до жебракування, бродяжництва, пияцтва, злочинної діяльності, та притягнення їх до відповідальності, в порядку визначеному чинним законодавством.
відділ поліції №1 Білоцерківського РУ ГУ Національної поліції в Київській області (за згодою), Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
1.26. Проводити оперативно-профілактичні заходи (рейди) „Канікули”, „Діти вулиці”, „Вокзал”, з метою своєчасного виявлення бездоглядних та безпритульних дітей.
відділ поліції №1 Білоцерківського РУ ГУ Національної поліції в Київській області, Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
1.27. Забезпечити проведення груп взаємопідтримки прийомних батьків прийомних сімей та батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу.
Відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради, КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
1.28. Забезпечити створення та функціонування правового консультаційного пункту придля надання консультацій з питань чинного законодавства у сфері захисту конституційних прав та законних інтересів дітей, підтримки сім'ї, протидії торгівлі людьми, попередження насильства в сім'ї, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків.
КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
1.29. Організувати проведення педагогічних конференцій щодо узагальнення та запровадження кращого досвіду психолого-педагогічної діяльності з питань інклюзивної освіти дітей з особливими потребами.
Відділ освіти Сквирської міської ради
Постійно
1.30. Проводити перевірки щодо дотримання законодавства про працю дітей на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності.
Служба у справах дітей та сім'ї, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради, головний державний інспектор праці у Київській області
Протягом року
1.31. Проводити для педагогічних працівників, батьків та дітей у загальноосвітніх навчальних закладах семінари, засідання круглих столів, тематичних батьківських зборів з питань профілактики жорстокого поводження з дітьми.
Відділ освіти, Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Протягом року
1.32. Підвищувати рівень обізнаності дітей шкільного віку з правових питань, шляхом проведення відповідних виховних заходів та тижнів правових знань у загальноосвітніх навчальних закладах.
Відділ освіти Сквирської міської ради
Постійно
1.33. Забезпечити проведення обов’язкового медичного профілактичного огляду дітей до 18 років у дитячих амбулаторно-поліклінічних закладах за участю батьків.
КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Протягом року.
1.34. Вживати заходів щодо забезпечення оздоровленням та відпочинком дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей шкільного віку, дітей, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції, дітей, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту, дітей, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов’язків, дітей з інвалідністю, дітей з багатодітних і малозабезпечених сімей, дітей, які опинились в складних життєвих обставинах.
Відділ освіти, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради, Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Протягом року
1.35. Вживати заходів щодо належної підготовки до оздоровлення та відпочинку дітей, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, бездоглядних та безпритульних дітей, дітей з інвалідністю; дітей, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф; дітей з багатодітних і малозабезпечених сімей; дітей, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов'язків; дітей, які перебувають на диспансерному обліку; дітей із числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО); талановитих та обдарованих дітей-переможців міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінників навчання, лідерів дитячих громадських організацій; дитячих творчих колективів та спортивних команд.
Служба у справах дітей та сім’ї, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради , КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Постійно
1.36. Забезпечити надання послуг з оздоровлення та відпочинку для дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, як безоплатно, так і з частковою оплатою, яка сплачується за рахунок батьків (осіб, що їх замінюють), або інших джерел, не заборонених законодавством, та/або коштів Фонду соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Служба у справах дітей та сім’ї, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення міської ради
Постійно
1.37. Забезпечити супровід груп дітей на оздоровлення та відпочинок під час їх перевезення до місць оздоровлення та відпочинку, а також у зворотньому напрямку з розрахунку: один супроводжуючий на 15 дітей та на кожну групу від 30 до 45 дітей додатково один медичний працівник.
Служба у справах дітей та сім’ї, відділ освіти Сквирської міської ради, КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Постійно
1.38. Забезпечити направлення для участі у тематичних змінах державного підприємства Міжнародний дитячий центр „Артек”, державного підприємства України Український дитячий центр „Молода гвардія”, переможців міжнародних, всеукраїнських, обласних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінників навчання, лідерів дитячих громадських організацій.
Служба у справах дітей та сім’ї, відділ освіти міської ради
Постійно
1.39. Забезпечити транспортними послугами дітей, які направляються на оздоровлення та відпочинок до дитячого закладу оздоровлення та відпочинку та в зворотному напрямку.
Відділ освіти, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення, Служба у справах дітей та сім’ї міської ради
Постійно
1.40. Проводити наради з питань підготовки до оздоровчої кампанії та підбиття підсумків її проведення.
Відділ освіти, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення, Служба у справах дітей та сім’ї Сквирської міської ради, КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Постійно
1.41. Сприяти залученню підприємств, установ та організацій усіх форм власності, благодійних організацій та фондів щодо надання фінансової та матеріальної допомоги в організації літнього оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
Відділ освіти, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення, Служба у справах дітей та сім’ї міської ради
Постійно
1.42. Забезпечити під час літніх канікул на базі загальноосвітніх навчальних закладів, які розташовані на території населених пунктів району, функціонування пришкільних таборів з денним перебуванням. Постійно збільшувати кількість дітей, охоплених організованими формами оздоровлення та відпочинку.
Відділ освіти, Служба у справах дітей та сім’ї,
Виконком Сквирської міської ради
Постійно
1.43. Сприяти організації роботи наметових, скаутських, спортивних, та спортивно-туристичних таборів з метою охоплення активними формами відпочинку учнів дитячих юнацьких спортивних закладів, туристичних, пошукових і військово-патріотичних клубів, лідерів молодіжних та дитячих громадських організацій.
Служба у справах дітей та сім’ї, відділ освіти, відділ культури, молоді і спорту міської ради
Постійно
1.44. Вжити заходів щодо удосконалення виховної, культурно-масової та фізкультурно-спортивної роботи з дітьми під час літнього оздоровлення та відпочинку дітей.
Відділ освіти, відділ культури, молоді і спорту міської ради
Постійно
1.45. Забезпечувати контроль за дотриманням вимог протипожежної безпеки, санітарно-епідеміологічного нагляду за підготовкою, відкриттям і функціонуванням пришкільних таборів з денним перебуванням, безпеки на водних об’єктах та підвищити відповідальність їх керівників, вихователів, обслуговуючого персоналу за охорону життя і здоров’я дітей. Вжити заходів щодо профілактики дитячого травматизму, безпечної поведінки на водних об’єктах та запобігання нещасним випадкам, під час оздоровлення та відпочинку дітей.
Відділ освіти, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення міської ради, КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Постійно
1.46. Забезпечити проведення перевірок стану пожежної та техногенної безпеки дитячих закладів відпочинку, за результатами яких вживати відповідних заходів реагування.
Відділ освіти Сквирської міської ради, Сквирський РС ГУ ДСНС України у Київській області (за згодою)
ІІ – ІІІ квартал щороку.
1.47. Вирішити питання з припинення діяльності торговельних об’єктів з реалізації спиртних напоїв та тютюнових виробів, розташованих у наближенні до закладів освіти та позашкільної освіти району з метою поліпшення організації літнього відпочинку дітей та вжиття невідкладних заходів щодо усунення причин і умов, що сприяють вчиненню злочинів та правопорушень серед дітей.
відділ поліції №1 Білоцерківського РУ ГУ Національної поліції в Київській області, виконком міської ради
Постійно
1.48. Не допускати отримання дитячими закладами відпочинку харчової сировини і продукції без необхідної супровідної документації, сертифікатів відповідності, висновків санітарно-епідеміологічної експертизи.
Відділ освіти Сквирської міської ради, Тетіївського відділу управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, державної нагляду за дотриманням санітарного законодавства Білоцерківського району ГУ Держпродспоживслужби в Київській області (за згодою)
Постійно
1.49. Здійснювати санаторно-курортне оздоровлення дітей, хворих на цукровий діабет у дитячих закладах санаторного типу.
КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Постійно
1.50. Забезпечити безкоштовне оздоровлення та відпочинок дітей з обмеженими фізичними можливостями.
КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Постійно
2. Забезпечення комплексної підтримки сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах
2.1. Забезпечити раннє виявлення, облік та охоплення соціальними послугами сімей з дітьми (зокрема ромських сімей), які перебувають у складних життєвих обставинах.
Служба у справах дітей та сім'ї міської ради, КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
2.2. Забезпечити діяльність у центрі надання соціальних послуг фахівців із соціальної роботи для виявлення, оцінки потреб, надання соціальних послуг та здійснення соціального супроводу сімей з дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах.
КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
2.3. Забезпечити надання адресної матеріальної та інших видів соціальної допомоги сім’ям з дітьми, які опинились у складних життєвих обставинах.
Відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення міської ради, КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
2.4. Сприяти залученню до підприємницької діяльності молоді з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які мають бажання та схильність, забезпечивши їх підготовку, стартові можливості, в тому числі фінансові, для започаткування бізнесу та його супровід на початковому етапі.
Сквирська районна філія Київського обласного центру зайнятості; відділ освіти, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради
Постійно
2.5. Залучати дітей із сімей, в тому числі, які опинились у складних життєвих обставинах, до позаурочної, позашкільної роботи, участі у тематичних конкурсах, спортивних змаганнях, гуртках тощо.
Відділ освіти, відділ культури, молоді та спорту Сквирської Постійно
2.6. Забезпечити медико-соціальний супровід сімей з дітьми першого року життя, які опинилися в складних життєвих обставинах.
КУ СМР «ЦНСП», КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Постійно
2.7. Запровадити навчальні семінари для батьків та молоді з питань формування відповідального батьківства, усвідомленого ставлення до обов’язків щодо виховання та розвитку дітей, профілактики складних життєвих обставин.
КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
2.8. Проводити комплексну оцінку потреб у соціальних послугах консультування з питань соціального захисту та підтримки населення мешканців громади.
|
|
КУ СМР «ЦНСП» |
|
|
Постійно |
2.9. Проводити соціально-профілактичну роботу, направлену на запобігання потраплянню у складні життєві обставини сімей, дітей та молоді шляхом забезпечення раннього виявлення сімей, що ризикують потрапити в СЖО. Проводити профілактичну, правову та консультаційну роботу з батьками, які ухиляються від виконання батьків ських обов’язків, заходи стосовно підвищення батьківського потенціалу.
|
|
Служба у справах дітей та сім’ї Сквирської міської ради, КУ СМР «ЦНСП» |
Міський центр соціальних служб, міське управління праці та соціального захисту населення, відділ у справах дітей, Каховський ВП ГУНП (за згодою) |
|
|
Постійно |
2021-2025 роки |
2.10. Забезпечити формування та ведення загального банку даних сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, вживати заходи щодо попередження вилучення дітей із біологічної родини.
|
КУ СМР «ЦНСП» Постійно |
2.11 Сприяти збереженню функціонування послуги сімейного патронату з метою попередження влаштування до закладів інституційного догляду дітей, особливо раннього віку.
Служба у справах дітей та сімї Сквирської міської ради, КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
2.12. Проводити інформаційно – роз’яснювальну роботу з питань наставництва для роботи з дітьми, які виховуються в закладах інституційного догляду, з метою їх підтримки та підготовки до самостійного життя.
КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
2.13. Направляти на навчання осіб, які виявили бажання стати опікунами, піклувальниками, прийомними батьками та батьками-вихователями.
Служба у справах дітей та сімї Сквирської міської ради, КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
2.14. Забезпечувати соціальне супроводження прийомних сімей, дитячого будинку сімейного типу та патронатних сімей з метою надання їм соціальних послуг.
КУ СМР «ЦНСП»
Постійно
3. Всебічне забезпечення конституційних прав та законних інтересів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
3.1. Забезпечити підтримку сімейних форм виховання для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (опіка, піклування, прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу).
Служба у справах дітей та сім'ї, виконком Сквирської міської ради
Постійно
3.2. Забезпечити направлення кандидатів в усиновлювачі, які бажають усиновити дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на навчання з проблем виховання дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування.
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
3.3. Забезпечити шляхом проведення інформаційно-освітніх заходів та через засоби масової інформації, популяризацію сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та формування позитивного іміджу усиновителів, прийомних батьків та батьків-вихователів.
Відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення, КУ СМР «ЦНСП», Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
3.4. Забезпечувати влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 3-х років у сімейні форми виховання, насамперед, у тих адміністративно-територіальних одиницях, де вони проживали.
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
3.5. Забезпечити працевлаштування за фахом молоді із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та їх закріплення на першому робочому місці на термін не менше трьох років.
Сквирська районна філія Київського обласного центру зайнятості
Постійно
3.6. Організувати інформаційні заходи з пошуку кандидатів у патронатні вихователі для дітей, які залишилися без батьківського піклування.
КУ СМР «ЦНСП», Служба у справах дітей та сім'ї, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради
Постійно
3.7. Забезпечувати ведення єдиної інформаційно-аналітичної системи „Діти” на районному рівні відповідно до нормативних вимог.
Служба у справах дітей та сім’ї Сквирської міської ради
Постійно
3.8. Розробляти перспективні плани розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на наступний рік відповідно до потреб громади.
Служба у справах дітей та сім’ї Сквирської міської ради
Щороку
3.9. Забезпечити реалізацію правових, організаційних та соціальних засад державної політики щодо забезпечення житлових та майнових прав дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, осіб та молоді з їх числа, за місцем походження.
Служба у справах дітей та сім’ї, виконком Сквирської міської ради
Постійно
3.10. Застосовувати індивідуальні плани соціального захисту дитини, яка опинилась у складних життєвих обставинах, дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, що виховується у будинку дитини, в інтернатному закладі, на основі оцінки її потреб.
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради, КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»
Постійно
3.11. За потреби, розширити мережу інклюзивних (особистісно-орієнтованих) груп навчання, в тому числі спеціальних класів, кабінетів корекційно-розвивальної роботи в загальноосвітніх школах для здійснення навчання дітей з особливими потребами.
Відділ освіти Сквирської міської ради
До 01 січня 2025 року
3.12. Сприяти працевлаштуванню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування на підприємства на квотні місця.
Сквирська районна філія Київського обласного центру
міської ради
Постійно
4.Соціальна адаптація та інтеграція дітей з числа внутрішньо переміщених осіб
4.1. Встановлення статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
|
|
Служба у справах дітей та сім’ї Сквирської міської ради |
|
|
|
Постійно |
4.2. Забезпечення вільного та безперешкодного доступу дітей з числа внутрішньо переміщених осіб до безкоштовних освітніх послуг, належних умов для здобуття дошкільної, загальної середньої освіти з урахуванням потреб неповнолітніх, створення достатньої кількості місць у закладах дошкільної та загальної середньої освіти з урахуванням збільшення кількості ВПО.
Відділ освіти Сквирської міської ради
Постійно
4.3. Охоплення дітей з інвалідністю з числа внутрішньо переміщених осіб можливістю отримання освітніх послуг з урахуванням їх права на інклюзивне навчання та особливих потреб (з урахуванням принципу гендерної рівності).
Відділ освіти Сквирської міської ради
Постійно
4.4 Організація надання медичної та психологічної допомоги ВПО, здійснення превентивних заходів з метою запобігання погіршанню їх фізичного та психологічного здоров’я.
КНП Сквирської міської ради «Сквирський міський центр первинної медико-санітарної допомоги, КНП Сквирської міської ради «Сквирська центральна міська лікарня»
Постійно
5. Побудова системи попередження торгівлі людьми, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, демографічного розвитку.
5.1. Забезпечити підвищення рівня обізнаності населення щодо сучасних проявів торгівлі людьми шляхом проведення інформаційно-просвітницької роботи, розповсюдження соціальної реклами, виготовлення буклетів, плакатів, листівок тощо.
відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення; відділ культури, молоді і спорту Сквирської міської ради, КУ СМР «ЦНСП», Служба у справах дітей та сім'ї
Постійно
5.2. Забезпечити проведення за участю дітей і їх батьків профілактичних та просвітницьких заходів щодо протидії торгівлі людьми.
Відділ освіти, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення міської ради
Постійно
5.3. Забезпечити проведення роз’яснювальної роботи з дітьми працівників-мігрантів, дітьми-сиротами та іншими категоріями дітей, які потребують соціального захисту з питань протидії торгівлі людьми.
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
5.4. Забезпечити підвищення рівня обізнаності щодо протидії торгівлі дітьми серед батьків та осіб, які їх замінюють, та осіб, які постійно контактують з дітьми у сферах освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури та спорту, оздоровлення та відпочинку.
Відділи освіти, культури, молоді і спорту, Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
5.5. Забезпечити проведення просвітницької діяльності з питань ґендерної рівності.
КУ СМР «ЦНСП», відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення, Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
5.6. Забезпечити здійснення постійної інформаційно-пропагандистської діяльності щодо ліквідації всіх форм дискримінації за ознакою статі.
КУ СМР «ЦНСП»
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
5.7. Забезпечити організацію проведення семінарів, нарад, тренінгів, круглих столів з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, протидії торгівлі людьми та демографічного розвитку.
Відділ освіти, відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення, відділ культури, молоді і спорту, Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради, Сквирська районна філія Київського обласного центру зайнятості (за згодою)
Постійно
5.8. Забезпечити проведення заходів, спрямованих на розвиток лідерських навичок жінок, розширення їх участі у прийнятті рішень в усіх сферах життя суспільства, залучення до провадження підприємницької діяльності.
КУ СМР «ЦНСП», відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради,
Служба у справах дітей та сім'ї
Постійно
5.9. Забезпечити участь у семінарах-тренінгах для підвищення рівня обізнаності фахівців з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.
КУ СМР «ЦНСП»,
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
5.10. Забезпечити проведення серед фахівців різних сфер інформаційно-роз’яснювальної роботи з питань застосування підходів ґендерної рівності.
КУ СМР «ЦНСП»,
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради,
Постійно
5.11. Забезпечити проведення аналізу стану утвердження ґендерної рівності в громаді.
Служба у справах дітей та сім'ї Сквирської міської ради
Постійно
5.12. Забезпечити проведення заходів, спрямованих на недопущення дискримінації за ознакою статі та ґендерного насильства.
Відділ праці, соціального захисту та соціального забезпечення Сквирської міської ради, КУ СМР «ЦНСП»,
Служба у справах дітей та сім'ї
Постійно
5.13. Забезпечити ведення спеціальних рубрик в соціальних мережах для висвітлення заходів та результатів цієї Програми.
організаційний відділ Сквирської міської ради
Постійно
Начальниця Служби у
справах дітей та сім’ї
міської ради Олена ОЛЕНЧЕНКО
