Про затвердження Порядку встановлення сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області
ПРОЄКТ
СКВИРСЬКА МІСЬКА РАДА
Р І Ш Е Н Н Я
від 2025 року м. Сквира № -VIII
Про затвердження Порядку встановлення сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області
Керуючись ст.ст. 12, 79-1, 83, 98, 99, 100, 1241 Земельного кодексу України, ст.ст. 19, 22, 25, 50 Закону України «Про землеустрій», Законом України «Про Державний земельний кадастр», Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Законом України «Про оренду землі», п. 34 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи пропозиції постійної комісії Сквирської міської ради з питань підприємництва, промисловості, сільського господарства, землевпорядкування, будівництва та архітектури, Сквирська міська рада VIIІ скликання
В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити Порядок встановлення сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області (додаток 1) та типовий Договір про встановлення особистого строкового сервітуту (додаток 2)
2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію Сквирської міської ради з питань підприємництва, промисловості, сільського господарства, землевпорядкування, будівництва та архітектури.
Міська голова Валентина ЛЕВІЦЬКА
ПОГОДЖЕНО:
Секретар міської ради Тетяна ВЛАСЮК
Заступниця міської голови Людмила СЕРГІЄНКО
Заступник міської голови Ігор ЯРКОВИЙ
Начальник організаційного відділу
міської ради (уповноважений з питань
запобігання та виявлення корупції) Віктор САЛТАНЮК
В.о. начальника відділу з питань юридичного
забезпечення ради та діловодства Тамара ПОЛІЩУК
Начальник відділу архітектури,
містобудування та інфраструктури Олександр ГОЛУБ
Виконавець
Головна спеціалістка відділу з
питань земельних ресурсів та кадастру Марина ГРИГОРЕНКО
Рекомендовано до внесення на
розгляд та затвердження сесією
Голова постійної комісії Сквирської
міської ради з питань підприємництва,
промисловості, сільського господарства,
землевпорядкування, будівництва
та архітектури Віктор ДОРОШЕНКО
Додаток 1
до рішення сесії
№ від
Порядок
встановлення сервітутів на земельні ділянки
комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області
Загальні положення
1.1. Цей Порядок розроблений на підставі ст. ст. 12, 83, 98 - 102, 122, 124-1 Земельного кодексу України, ст. ст. 395, 401 - 404, 406 Цивільного кодексу України, Законів України «Про землеустрій», «Про основи містобудування», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про благоустрій населених пунктів», «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших нормативних актів.
1.2.Порядок розроблено з метою встановлення особистих земельних сервітутів (надалі – Сервітут) та визначення процедури укладання договорів особистих земельних сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області, розпорядження якими, відповідно до Земельного кодексу України, здійснює Сквирська міська рада.
1.3. Дія Порядку поширюється на фізичних та юридичних осіб, для реалізації функціональних та власних потреб яких, виникає необхідність встановлення Сервітуту на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади, та якщо такі потреби не можуть бути реалізовані в інший спосіб.
1.4. Сервітут встановлюється у випадках недоцільності, неможливості надання або вилучення частини земельної ділянки на користь сторонніх користувачів для іншого допустимого виду функціонального використання земельної ділянки за відповідною категорією земель.
Реконструкція або капітальний ремонт ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних об’єктів у межах земель їх розміщення може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, договору земельного сервітуту.
1.5. У цьому Порядку терміни та скорочення вживаються в такому значенні:
Зацікавлена особа - фізична або юридична особа, яка має необхідність у обмеженому використанні земельних ділянок, які знаходяться у розпорядженні Сквирської міської ради.
Інженерні споруди - об'ємні, площинні або лінійні наземні, надземні або підземні будівельні системи, що складаються з несучих та в окремих випадках огороджувальних конструкцій і призначені для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення устаткування, матеріалів та виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких та газоподібних продуктів тощо.
Лінійні комунікації – підземні, наземні трубопроводи, лінії електропередач та зв’язку;
Право земельного сервітуту – це право зацікавленої особи на обмежене, строкове користування земельною ділянкою, розпорядником якої є Сквирська міська рада.
Сервітуарій – особа, в інтересах якої встановлено земельний сервітут.
ТС – тимчасова споруда торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності.
Засоби пересувної дрібнороздрібної торгівельної мережі – автомагазини, автокафе, автокав’ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки- автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки прилавки тощо)
Інші терміни та скорочення вживаються в розумінні, визначеними нормативними актами України.
2. Види сервітутів, які встановлюються на земельні ділянки
комунальної власності Сквирської міської територіальної
громади Білоцерківського району Київської області
2.1. Порядком встановлено можливість укладення договорів сервітутів на земельні ділянки, які необхідні для:
- право проходу та проїзду на велосипеді;
- право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху;
- право на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм);
- право на будівництво та розміщення об’єктів нафтогазовидобування;
- право на розміщення об’єктів трубопровідного транспорту;
- право на користування земельною ділянкою для потреб геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, корисних копалин з подальшим видобуванням корисних копалин (промислової розробки родовищ) загальнодержавного та місцевого значення та (або) для видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення з правом будівництва та розміщення споруд/об’єктів, пов’язаних із зазначеним видом діяльності, за умови що при цьому не порушуються права землевласника, передбачені статтею 98 цього Кодексу;
- право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, електронних комунікаційних мереж, трубопроводів, інших лінійних комунікацій;
- право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку;
- право розміщення (переміщення, пересування) об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем;
- право відводу води зі своєї земельної ділянки на сусідню або через сусідню земельну ділянку;
- право забору води з природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право проходу до природної водойми;
- право поїти свою худобу із природної водойми, розташованої на сусідній земельній ділянці, та право прогону худоби до природної водойми;
- право прогону худоби по наявному шляху;
- право встановлення будівельних риштувань та складування будівельних матеріалів з метою ремонту будівель та споруд;
- право на будівництво та проходження інженерних, кабельних, трубопровідних мереж, необхідних для повноцінного функціонування індустріальних парків;
- право на будівництво, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних знаків, прикордонних просік, комунікацій;
- право розміщення (без здійснення капітального будівництва) об’єктів рекреаційної інфраструктури, а також інженерної інфраструктури, необхідної для їх функціонування та обслуговування;- інші земельні сервітути;
- інші земельні сервітути.
2.2. Серед інших земельних сервітутів міською радою передбачено встановлення таких земельних сервітутів:
- для земельних ділянок через прийняття окремого рішення міської ради про передачу ділянки (її частини) у сервітутне землекористування, для обслуговування тимчасових споруд – малих архітектурних форм з якими не заключені договори оренди землі, з обов’язковим визначенням категорії земель за основним цільовим призначенням (стаття 19 Земельного кодексу України) та категорії земель за функцією використання.
- для земельних ділянок, зокрема для обслуговування нежитлових приміщень частини будівлі, які не введені в експлуатацію без прийняття окремого рішення міської ради про передачу ділянки (її частини) у сервітутне землекористування та без показу кадастрового плану ділянки (оскільки межі земельної ділянки неможливо визначити в натурі).
- для земельних ділянок під обслуговування вбудованих та прибудованих нежитлових приміщень та споруд біля багатоквартирних житлових будинків у разі недоцільності, неможливості вилучення частини земельної ділянки на користь сторонніх землекористувачів для іншого допустимого виду функціонального використання на даній категорії земель.
2.3. Надання у власність чи користування земельних ділянок, щодо яких встановлений Сервітут, не припиняє його дії.
3. Плата за користування особистим земельним сервітутом
3.1. Сервітутне користування є платним. Власник земельної ділянки (в особі міської ради), відповідно до статті 101 Земельного кодексу України, має право вимагати від юридичних осіб та фізичних осіб, в інтересах якої встановлено земельний сервітут, плату за його встановлення.
3.2 Рішенням міської ради можуть визначатись суб’єкти або види сервітутів, використання яких буде здійснюватися на безоплатній основі.
3.3. При встановленні земельного сервітуту розмір плати за землю, індексація, форми платежу, строки, порядок внесення, перегляд розміру плати, відповідальність за її несплату встановлюються у договорі про встановлення земельного сервітуту між Власником та Сервітуарієм відповідно до цього Положення та згідно з чинним законодавством України.
3.4. Розмір плати за землю при встановленні земельного сервітуту визначається відповідно до функціонального призначення земельної ділянки на момент укладення договору у розрізі економіко-планувальних зон населених пунктів об’єднаної громади згідно з діючою нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки.
3.5. Підставою для визначення розміру плати за землю при встановленні земельного сервітуту є рішення міської ради про передачу земельної ділянки у сервітутне землекористування (для реальних часток) або матеріали з визначення частки земельної ділянки (для ідеальних часток) з обов’язковим визначенням категорії земель за основним цільовим призначенням і категорії земель за функцією використання та нормативна грошова оцінка земельної ділянки за поточний рік.
3.6. Розмір плати за землю сервітутному землекористуванні встановлюється на рівні орендної плати за землю відповідних категорій земель:
3.7. Рішення про зміну розміру плати за землю при встановленні земельного сервітуту (плати за земельний сервітут) приймає міська рада .
3.8. Розмір плати за землю при встановленні земельного сервітуту (плати за земельний сервітут) не є сталим та змінюється у зв’язку з проведенням щорічної індексації грошової оцінки землі і внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства та інших нормативних документів.
3.9. Плата за землю при встановленні земельного сервітуту (плати за земельний сервітут) справляється виключно у грошовій формі.
3.10. Плату за землю при встановленні земельного сервітуту (плата за земельний сервітут) вносить Сервітуарієм щомісячно до міського бюджету міської ради рівними частинами до 30-го числа місяця наступного за звітним.
3.11. Кошти від плати за землю при встановленні земельного сервітуту (плати за земельний сервітут) зараховуються до бюджету Сквирської міської ради відповідно до чинного законодавства України та нормативно правових актів міської ради.
4.Формування земельних ділянок, на які можуть бути встановлені
особисті земельні сервітути
4.1. Формування земельних ділянок, на які можуть бути встановлені Сервітути здійснюється:
- у порядку відведення земельних ділянок із земель комунальної власності;
- шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;
- шляхом визначення меж земельних ділянок комунальної власності за проєктами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проєктами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб;
- шляхом інвентаризації земель комунальної власності у випадках, передбачених законом.
4.2. Документація із землеустрою, на підставі якої здійснюється формування земельних ділянок, розробляється та затверджується відповідно до Закону України «Про землеустрій» та інших нормативно-правових актів.
4.3. Замовниками документації із землеустрою можуть бути Сквирська міська рада, землевласники і землекористувачі земельних ділянок.
4.4. Розробниками документації із землеустрою є:
- юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним
забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою;
- фізичні особи-підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
5. Порядок встановлення земельного сервітуту на земельну ділянку
5.1.Сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій конкретно визначеній особі (особистий сервітут).
5.2.Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки.
5.3.Земельний сервітут підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно.
5.4. Особа, заінтересована у встановленні земельного сервітуту на землях комунальної власності, звертається з заявою до Сквирської міської ради через Центр надання адміністративних послуг (надалі – ЦНАП):
5.4.1. Для встановлення Сервітуту на сформовані земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади:
1) зацікавлена особа подає заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту. У заяві зазначається обґрунтування необхідності встановлення сервітуту, цільове призначення земельної ділянки згідно Класифікації видів цільового призначення земель, орієнтовний розмір земельної ділянки, бажане місце розташування об’єкта (у разі необхідності розробки такої документації). У разі, коли згідно із законом така документація не розробляється, встановлення Сервітуту проводиться відповідно до пунктів 5.10-5.12 цього Порядку;
До заяви додають:
- копію виписки (витягу) з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців;
- копію установчих документів;
- копію свідоцтва платника ПДВ;
- копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (паспорта громадянина України: стор. 1, 2, 11; паспорта громадянина України, у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (копії лицьової та зворотної сторін) або іншого документу, що посвідчує особу;
- копію картки фізичної особи-платника або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера. Якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, додатково подається копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову;
- у разі звернення уповноваженої особи – документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені заявника;
- графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
- копію паспорта прив’язки, у випадках встановлення земельного сервітуту під розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, або висновок відділу архітектури, містобудування та інфраструктури Сквирської міської ради про можливість (доцільність) розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та для розміщення засобів пересувної дрібнороздрібної торгівельної мережі;
- копія рішення, ухвали, постанови судів, що набрали законної сили (за наявності);
3) дана заява передається до відділу з питань земельних ресурсів та кадастру Сквирської міської ради для розгляду на засіданні постійної комісії з питань підприємництва, промисловості, сільського господарства, землевпорядкування, будівництва та архітектури, до предмета відання якої належать питання земельних відносин, містобудування та архітектури та підготовки проєкту рішення про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту для розгляду його на черговому засіданні сесії міської ради;
4) позитивне рішення міської ради є підставою для зацікавленої особи замовити в розробника документації із землеустрою технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту;
5) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту, погоджується Сквирською міською радою та землекористувачем і затверджується особою, яка набуває право сервітуту;
6) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж
частини земельної ділянки, на яку поширюються права сервітуту, включає:
2. технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації;
3. кадастровий план земельної ділянки із зазначенням меж частини земельної ділянки на яку поширюються права сервітуту;
4. матеріали польових геодезичних робіт;
5. копії документів, що є підставою для виникнення права сервітуту.
7) Після розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту, зацікавлена особа звертається до ЦНАПу з заявою про встановлення земельного сервітуту.
До заяви додається:
- оригінал технічної документації щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту (за наявності).
- копію виписки (витягу) з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців;
- копію установчих документів;
- копію свідоцтва платника ПДВ;
- копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (паспорта громадянина України: стор. 1, 2, 11; паспорта громадянина України, у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (копії лицьової та зворотної сторін) або іншого документу, що посвідчує особу;
- копію картки фізичної особи-платника або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера. Якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, додатково подається копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову;
- у разі звернення уповноваженої особи – документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені заявника;
- копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;
- копію паспорта прив’язки, у випадках встановлення земельного сервітуту під розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, або висновок відділу архітектури, містобудування та інфраструктури Сквирської міської ради про можливість (доцільність) розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та для розміщення засобів пересувної дрібнороздрібної торгівельної мережі;
- копію документа, що підтверджує право власності (оренди) на будівлі та споруди, витяг (інформаційну довідку) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на нерухоме майно або витяг про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (в разі встановлення земельного сервітуту для організації входу до приміщень та їх обслуговування);
- копію технічного паспорта на будівлі та споруди;
- копія рішення, ухвали, постанови судів, що набрали законної сили (за наявності).
7) дана заява передається до відділу з питань земельних ресурсів та кадастру Сквирської міської ради для розгляду на засіданні постійної комісії з питань підприємництва, промисловості, сільського господарства, землевпорядкування, будівництва та архітектури, до предмета відання якої належать питання земельних відносин, містобудування та архітектури та підготовки проєкту рішення про встановлення земельного сервітуту для розгляду його на черговому засіданні сесії міської ради.
8) позитивне рішення міської ради є підставою для укладення договору про встановлення особистого земельного сервітуту.
5.4.2. Для встановлення Сервітуту у разі необхідності формування земельної ділянки комунальної власності:
1) зацікавлена особа подає заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на яку поширюється право сервітуту. У заяві зазначається обґрунтування необхідності встановлення сервітуту, цільове призначення земельної ділянки згідно Класифікації видів цільового призначення земель, орієнтовний розмір земельної ділянки, бажане місце розташування об’єкта (у разі необхідності розробки такої документації).
До заяви додають:
- копію виписки (витягу) з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців;
- копію установчих документів;
- копію свідоцтва платника ПДВ;
- копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (паспорта громадянина України: стор. 1, 2, 11; паспорта громадянина України, у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (копії лицьової та зворотної сторін) або іншого документу, що посвідчує особу;
- копію картки фізичної особи-платника або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера. Якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, додатково подається копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову;
- у разі звернення уповноваженої особи – документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені заявника;
- графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;
- копію паспорта прив’язки, у випадках встановлення земельного сервітуту під розміщення тимчасової споруди для здійснення підприємницької діяльності, або висновок відділу архітектури, містобудування та інфраструктури Сквирської міської ради про можливість (доцільність) розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та для розміщення засобів пересувної дрібнороздрібної торгівельної мережі;
- копія рішення, ухвали, постанови судів, що набрали законної сили (за наявності);
3) дана заява передається до відділу з питань земельних ресурсів та кадастру Сквирської міської ради для розгляду на засіданні постійної комісії з питань підприємництва, промисловості, сільського господарства, землевпорядкування, будівництва та архітектури, до предмета відання якої належать питання земельних відносин, містобудування та архітектури та підготовки проєкту рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту для розгляду його на черговому засіданні сесії міської ради;
4) позитивне рішення міської ради є підставою для зацікавленої особи замовити в розробника документації із землеустрою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту;
5) розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається на затвердження до Сквирської міської ради що здійснює розпорядження земельною ділянкою, яка протягом одного місяця з дня його отримання зобов’язана затвердити проект та прийняти рішення про надання згоди на встановлення земельного сервітуту або надати мотивовану відмову у його затвердженні. Рішення про надання згоди на встановлення земельного сервітуту є підставою для укладення договору про встановлення земельного сервітуту. У разі якщо розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки не був поданий на затвердження протягом шести місяців з дня надання дозволу на його розроблення, рішення про надання такого дозволу втрачають чинність. Зазначений строк може бути продовжений не більш як на шість місяців органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, який надав дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за заявою особи, заінтересованої у встановленні земельного сервітуту;
5.5. Після закінчення строку дії договору земельного сервітуту сервітуарій має переважне право на укладення його на новий строк за умови належного виконання умов договору сервітуту, в тому числі сплати за сервітутне користування земельною ділянкою.
5.6. Для укладання договору земельного сервітуту на новий строк сервітуарій повинен не пізніше, як за 60 днів до закінчення строку його дії, звернутися із заявою до ЦНАПу про встановлення земельного сервітуту.
6. Дія земельного сервітуту
6.1. Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.
6.2. Дія земельного сервітуту зберігається у разі переходу прав на земельну ділянку, щодо якої встановлений земельний сервітут, до іншої особи.
6.3. Земельний сервітут не може бути предметом купівлі-продажу, застави та не може передаватися будь-яким способом особою, в інтересах якої цей сервітут встановлено, іншим фізичним та юридичним особам.
6.4. Власник, землекористувач земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, має право вимагати від осіб, в інтересах яких встановлено земельний сервітут, плату за його встановлення, якщо інше не передбачено законом.
6.5. Власник земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, має право на відшкодування збитків, завданих встановленням земельного сервітуту.
7. Договір про встановлення земельного сервітуту
7.1. Договір про встановлення земельного сервітуту (далі - Договір) укладається між міською радою та зацікавленою особою (сервітуарієм) не пізніше 60 днів з дня прийняття відповідного рішення, за типовою формою, затвердженою міською радою.
У разі не укладення Договору в строк, визначеного цим пунктом, рішення Сквирської міської ради вважається таким, що втратило чинність.
7.2. Договір підлягає обов’язковій реєстрації в порядку, встановленому чинним законодавством.
7.2.1. Дії, пов’язані з підготовкою та поданням Договору на реєстрацію, вчиняються зацікавленою особою (сервітуарієм).
7.2.2. Витрати, пов’язані з виготовленням та державною реєстрацією Договору, покладаються на зацікавлену особу (сервітуарія).
7.3. Зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Підставою для внесення змін до Договору є рішення Сквирської міської ради. Зміни до Договору оформляються у вигляді додаткових угод, які є невід'ємною частиною договору.
7.4. Після закінчення строку дії договору, «Сервітуарій», який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору на новий строк:
1) «Сервітуарій» повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово «Власника» про намір укласти договір на новий строк.
До заяви додають:
- копію виписки (витягу) з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців;
- копію установчих документів;
- копію свідоцтва платника ПДВ;
- копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України (паспорта громадянина України: стор. 1, 2, 11; паспорта громадянина України, у формі картки, що містить безконтактний електронний носій (копії лицьової та зворотної сторін) або іншого документу, що посвідчує особу;
- копію картки фізичної особи-платника або довідки про присвоєння ідентифікаційного номера. Якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від реєстраційного номеру облікової картки платника податків, додатково подається копія сторінки паспорту з відміткою про таку відмову;
- у разі звернення уповноваженої особи – документ, що підтверджує її повноваження діяти від імені заявника;
- довідка про відсутність заборгованості за користування частиною земельної ділянки;
- довідка щодо підтримання належного санітарного стану на земельній ділянці;
- документ, що підтверджує ринкову вартість майна (експертний висновок вартості об‘єкту оцінки, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки тощо);
- копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
2) дана заява передається до відділу з питань земельних ресурсів та кадастру Сквирської міської ради для розгляду на засіданні постійної комісії з питань підприємництва, промисловості, сільського господарства, землевпорядкування, будівництва та архітектури, до предмета відання якої належать питання земельних відносин, містобудування та архітектури та підготовки проєкту рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на яку поширюється право сервітуту для розгляду його на черговому засіданні сесії міської ради;
3) позитивне рішення міської ради є підставою для сервітуарія укласти договір на новий строк;
8.Припинення дії земельного сервітуту
8.1. Дія земельного сервітуту підлягає припиненню у випадках:
- поєднання в одній особі суб'єкта права земельного сервітуту, в інтересах якого він встановлений, та власника земельної ділянки;
- відмови особи, в інтересах якої встановлено земельний сервітут;
- рішення суду про скасування земельного сервітуту;
- закінчення терміну, на який було встановлено земельний сервітут;
- невикористання земельного сервітуту протягом трьох років;
- порушення власником сервітуту умов користування сервітутом.
8.2. На вимогу власника земельної ділянки, щодо якої встановлено земельний сервітут, дія цього сервітуту може бути припинена в судовому порядку у випадках:
- припинення підстав його встановлення;
- коли встановлення земельного сервітуту унеможливлює використання земельної ділянки, щодо якої встановлено земельний сервітут, за її цільовим призначенням.
9. Окремі положення
9.1. Сервітуарій після завершення робіт зобов’язаний відновити елементи благоустрою до прийняття об’єкту до експлуатації.
9.2. Зацікавлена особа після завершення будівництва (прокладання, реконструкції) об’єктів забезпечує їх прийняття в експлуатацію у відповідності до чинних нормативних актів, які регламентують порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.
10. Заключні положення
10.1. Встановлення Сервітуту не веде до позбавлення власника (розпорядника) земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітуту прав володіння, користування та розпорядження нею.
10.2. Усі інші відносини, що виникають при застосуванні Порядку, регулюються Конституцією України, Земельним, Податковим, Цивільним кодексами України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про землеустрій», «Про державний земельний кадастр», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та іншими законами України й нормативно-правовими актами.
10.3. Порядок є обов’язковим до виконання на території Сквирської міської територіальної громади.
10.4. Зміни та доповнення до Порядку проводяться в спосіб, визначений чинним законодавством України.
10.5. Спори, що виникають з питань застосування положень, передбачених цим Порядком, вирішуються в судовому порядку.
Додаток 2
до рішення сесії
№ - -VIII від
Д О Г О В І Р №________________
про встановлення особистого строкового сервітуту земельної ділянки
м. Сквира «_____»____________ 20___ р.
Ми, що нижче підписалися: Сквирська міська рада, в особі міського голови _______________, що діє на підставі ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Сквирської міської ради ______________________________ з однієї сторони надалі «Власник», та ____________________________________, ідентифікаційний код ____________________, місце знаходження ____________________ за адресою: ________________, надалі «Серветуарій», з іншої сторони, відповідно до рішення Сквирської міської ради від _______________ №_______________ «Про ________________________», уклали цей договір про наступне:
1. Предмет Договору
1.1. Предметом цього Договору є особистий строковий сервітут, встановлений виключно «Сервітуарію» на земельну ділянку (частину земельної ділянки) по ___________________ Білоцерківського району Київської області, з цільовим призначенням ___________________________, код обмеження: ________________________, вид права земельного сервітуту – __________________________, площею __________________- га.
1.2. Об'єктом особистого строкового сервітуту за цим Договором є земельна ділянка по _______________________________ Білоцерківського району Київської області загальною площею _____________ га, кадастровий номер: _______________________________.
1.3. Особистий строковий сервітут встановлено з ____________________________на умовах, зазначених в цьому Договорі.
1.4. Даним Договором, окрім земельної ділянки (частини земельної ділянки), на яку «Сервітуарію» встановлено особистий строковий сервітут, за «Сервітуарієм» закріплюється територія для благоустрою для підтримання в належному санітарному стані. Плата за закріплену за «Сервітуарієм» територію для благоустрою не справляється. Витрати на утримання в санітарному стані закріпленої за малою архітектурною формою «Сервітуарія» території здійснюються за рахунок «Сервітуарія».
1.5. Даний Договір не є договором оренди земельної ділянки чи будь-яким іншим договором користування земельною ділянкою.
2. Строк дії Договору
2.1. Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами та реєстрації у встановленому чинним законодавством порядку.
2.2. Строк дії Договору встановлено на _________________ років.
2.3. Договір про встановлення особистого строкового сервітуту земельної ділянки (частини земельної ділянки) не підлягає автоматичному поновленню. Після закінчення строку дії договору, «Сервітуарій», який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору на новий строк. У цьому разі «Сервітуарій» повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово «Власника» про намір укласти договір на новий строк.
2.4. Даний Договір вважається достроково припиненим (розірваним), якщо змінився власник або користувач майна, для розміщення якого було укладено даний Договір.
2.5. Розміщення новим власником або користувачем придбаного або отриманого в користування у «Сервітуарія» майна, для розміщення якого укладено даний Договір, здійснюється її новим власником або користувачем після прийняття відповідного рішення Сквирської міської ради.
3. Розрахунки за Договором
3.1. За користування особистим строковим сервітутом на розміщення тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності «Сервітуарій» сплачує «Власнику» річну плату в розмірі __________________- відсотків від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить _____________ (_____________ грн. _____ коп.) відповідно до Витягу №__________ з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від __________. Річний розмір плати за цим Договором становить: ________грн. (____________________________ грн. ______ коп.).
3.2. Визначення розміру плати на кожен наступний календарний рік здійснюється «Сервітуарієм» самостійно на підставі даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки на відповідний календарний рік та встановленого в Договорі річного розміру плати за користування особистим строковим сервітутом.
3.3. Плата за користування особистим строковим сервітутом сплачується «Сервітуарієм» щомісячно рівними частками (1/12 від річної плати) не пізніше 30-го числа наступного місяця, що слідує за останнім календарним днем місяця, за який сплачується відповідна плата на розрахунковий рахунок Сквирської міської ради № UA в ГУК у Київ.обл/Сквирська міс/21081700, призначення платежу: ККД 21081700 (Плата за встановлення земельного сервітуту), код ЄДРПОУ: 37955989, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.)
3.4. Плата за Договором здійснюється «Сервітуарієм» виключно в грошовій формі, у безготівковому порядку, з обов'язковим зазначенням у платіжному дорученні або квитанції номеру та дати договору, а також періоду (місяця та року), за який сплачується плата за користування особистим строковим сервітутом.
3.5. «Сервітуарій» має право сплатити плату за користування особистим строковим сервітутом на майбутній період (авансовий платіж) в межах всієї суми, що підлягає сплаті за користування особистим строковим сервітутом за відповідний календарний рік або за декілька календарних місяців відповідного календарного року. У разі дострокового припинення (розірвання) Договору внесена «Сервітуарієм» на майбутній період плата (авансовий платіж) не повертається «Сервітуарію».
3.6. «Сервітуарій» сплачує плату за користування особистим строковим сервітутом за цим Договором протягом всього строку його дії, починаючи з дати (моменту) укладення цього Договору.
3.7. Розмір плати за цим Договором підлягає обов'язковому перегляду Сторонами у разі зміни законодавства України або змінюється розмір орендної плати за землю, а також в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.
3.8. У разі невнесення «Сервітуарієм» плати за користування особистим строковим сервітутом у строки, передбачені цим Договором, нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період прострочення виконання зобов'язання від несвоєчасно сплаченої суми, за кожен день затримки платежу.
3.9. У разі невнесення «Сервітуарієм» плати за користування особистим строковим сервітутом протягом двох календарних місяців підряд, даний Договір вважається достроково розірваним «Власником» в односторонньому порядку. Моментом дострокового розірвання Договору є наступний календарний день, що слідує за останнім календарним днем здійснення платежу за відповідний календарний місяць. Сторони погоджуються з тим, що в разі несплати «Сервітуарієм» протягом двох календарних місяців підряд плати за користування особистим строковим сервітутом дострокове розірвання цього Договору відбувається за фактом несплати «Сервітуарієм» коштів за відповідний період без будь-яких додаткових письмових чи усних повідомлень іншої Сторони.
З моменту дострокового розірвання Договору «Сервітуарій» втрачає право користування особистим строковим сервітутом на вказаній в цьому Договорі території, що тягне за собою скасування Сквирською міською радою відповідного рішення та демонтажу.
4. Права та обов'язки Сторін
4.1. «Власник» має право:
- вимагати від «Сервітуарія» використання особистого строкового сервітуту, встановленого даним Договором, виключно з метою, в порядку та на умовах, визначених в цьому Договорі;
- вимагати від «Сервітуарія» своєчасного внесення плати за користування особистим строковим сервітутом;
- вимагати від «Сервітуарія» підтримувати в належному стані закріплену територію, а також її зовнішній та естетичний вигляд;
- здійснювати перевірки дотримання «Сервітуарієм» умов Договору, в т.ч. щодо своєчасної сплати за користування особистим строковим сервітутом, сплати нарахованих штрафних санкцій та підтримання закріпленої території в належному санітарному стані.
- у разі порушення «Сервітуарієм» умов Договору достроково розірвати (припинити) Договір в порядку, визначеному чинним законодавством України, а у випадках, передбачених в Договорі, в порядку, вказаному в ньому;
- приймати рішення про тимчасове або постійне перенесення майна «Сервітуарія» після направлення «Сервітуарію» відповідного письмового повідомлення не пізніше, ніж за 15 календарних днів до запланованої дати її перенесення, з зазначенням в повідомленні нового її місця та строку перенесення;
- встановлений цим Договором особистий строковий сервітут не позбавляє «Власника» прав володіння, користування або розпорядження об'єктом даного Договору та закріпленою територією для благоустрою;
4.2. «Власник» зобов'язаний:
- не перешкоджати «Сервітуарію» використовувати встановлений цим Договором особистий строковий сервітут для здійснення підприємницької діяльності.
4.3. «Сервітуарій» має право:
- використовувати встановлений цим Договором особистий строковий сервітут для здійснення підприємницької діяльності, за умови дотримання умов цього Договору;
- після закінчення строку дії Договору, звернутися до «Власника» з клопотанням щодо укладення відповідного договору на новий строк.
4.4. «Сервітуарій» зобов'язаний:
- дотримуватися умов цього Договору. Використовувати встановлений особистий строковий сервітут виключно з метою, в порядку та на умовах, визначених в цьому Договорі;
- своєчасно вносити плату за користування особистим строковим сервітутом. В порядку, визначеному Договором, самостійно визначати щорічні та щомісячні платежі за користування особистим строковим сервітутом, а також самостійно обраховувати та сплачувати штрафні санкції (пеню) у випадку порушення строків оплати Договору;
- не передавати будь-яким способом права за Договором третім особам;
- за власний рахунок забезпечувати підтримання в належному стані територію, згідно чинного законодавства та цього Договору;
- не допускати будівництва будь-яких будівель, споруд або інших об'єктів на території об'єкта благоустрою, на яку встановлено особистий строковий сервітут. Встановлений цим Договором особистий строковий сервітут не надає «Сервітуарію» права на проведення будь-якого будівництва на території, наданій йому здійснення підприємницької діяльності та території для забезпечення благоустрою.
5. Інші умови договору:
5.1. Зміна умов Договору, його дострокове розірвання можливі за взаємною згодою Сторін, а у випадках, визначених Договором, в односторонньому порядку.
5.2. Спори, що виникають при виконанні цього Договору, вирішуються Сторонами шляхом переговорів, а в разі недосягнення домовленості в судовому порядку.
5.3. Цей Договір укладено в двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, по одному примірнику для кожної із Сторін (примірник «Власника» зберігається у відділі з питань земельних ресурсів та кадастру Сквирської міської ради).
6. Реквізити сторін
«Власник»:
Сквирська міська рада
|
«Сервітуарій»:
|
Підписи сторін:
«Власник»:
Міська голова
М.П. |
«Сервітуарій»:
______________________ М.П. (за наявності печатки) |
РОЗРАХУНОК
розміру плати за частину земельної ділянки особистого строкового сервітуту на ______ _____________________ 20___ року
Адреса земельної ділянки, кадастровий номер |
Площа, га
|
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на ______ р.
гривень |
Добуток коефіцієнтів індексації грошової оцінки земельної ділянки за попередні роки |
Прийнятий для розрахунку розмір плати; відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки |
Розмір плати, грн./рік |
|
|
|
|
|
|
Разом
|
|
|
|
|
|
«Власник» МП ___________________________
Сквирська міська рада (підпис) (ініціали та прізвище)
«Сервітуарій»
|
МП _________________________
(за наявності печатки) (підпис) (ініціали та прізвище)
Розрахунок проведено
Відділом з питань земельних ресурсів та кадастру Сквирської міської ради _________________________
АНАЛІЗ РЕГУЛЯТОРНОГО ВПЛИВУ
проєкту регуляторного акту - проєкту рішення Сквирської міської ради «Про затвердження Порядку встановлення сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області»
Цей аналіз регуляторного впливу розроблений відповідно до вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про Державний земельний кадастр», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта».
Назва регуляторного акту: Проєкт рішення «Про затвердження Порядку встановлення сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області»
Регуляторний орган: Сквирська міська рада
Розробник документа: Відділ з питань земельних ресурсів та кадастру Сквирської міської ради
- Визначення проблеми
У процесі проектування і будівництва або реконструкції об'єкта у деяких випадках виникає необхідність у використанні на період будівництва додаткових земельних ділянок, не переданих у власність чи користування. Для усунення недоліків і незручностей користування земельними ділянками, що пов'язані з їхнім місцем розташування, діючим законодавством передбачено встановлення особистого земельного сервітуту. На даний момент в Сквирській міській територіальній громаді відсутній єдиний документ, який би регулював процедуру проведення робіт щодо укладання договору про встановлення земельного сервітуту юридичною або фізичною особою та міською радою . Наслідком цього є:
1. подовження строків проведення будівництва або реконструкції.
2. недостатня інформованість підприємств, організацій, фізичних осіб щодо процедури встановлення особистого земельного сервітуту.
3. наявність самочинно зайнятих суміжних земельних ділянок.
4. недонадходження коштів до бюджету міста.
Існуючий стан питань щодо встановлення порядку оформлення документів має певну сферу негативного впливу.
Прийняття даного нормативного-правового акта сприятиме максимальному вдосконаленню процедури укладення договорів про встановлення земельного сервітуту між юридичною або фізичною особою та міською радою в Сквирської міської територіальної громади, підвищенню її прозорості, прискоренню та спрощенню, що практично розв'язує поставлену проблему.
Ухвалення рішення міської ради «Про затвердження Порядку встановлення сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області», що набуде чинності з наступного бюджетного періоду – з 01 січня 2026 року, необхідне для прозорого ефективного порядку встановлення сервітутів та нарахування плати за сервітутне використання, здійснення контролю за додержанням правил розрахунку та за своєчасністю сплати податку на майно.
Основні групи (підгрупи), на які проблема справляє вплив:
Групи (підгрупи) |
Так |
Ні |
Громадяни |
+ |
|
Держава |
+ |
|
Суб’єкти господарювання, |
+ |
|
у тому числі суб’єкти малого підприємництва* |
+ |
Метою даного регулювання є вдосконалення земельних відносин у сфері сервітутного використання землі. Даним рішенням передбачається привести відносини з сервітутного використання землі на території Сквирської міської територіальної громади у відповідність нормам чинного законодавства, вдосконалити і визначити прозорий механізм розрахунку плати, залежно від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, як передбачено чинним законодавством.
Змінити розмір плати та цим самим вирішити вищезазначені проблеми за допомогою ринкових механізмів (без прийняття відповідного регуляторного акта), наприклад, шляхом укладання будь-яких угод з підприємцями та фізичними особами або іншим шляхом, є можливим, однак тягне за собою ряд проблем і суперечностей щодо встановлення сервітутної плати у кожному конкретному випадку, із врахуванням норм цивільного, господарського, земельного, антикорупційного законодавства та погодження із розміром сервітутної плати сервітуаріями. Тобто вирішення проблем потребує державного регулювання шляхом прийняття цього регуляторного акта, відповідно до норм чинного законодавства.
2. Цілі державного регулювання
Основною метою розробки проекту є забезпечення практичної реалізації статей 98-102 Земельного кодексу України
Цілями запропонованого регулювання є:
- встановлення земельного сервітуту;
- надати можливість зацікавленим особам використовувати суміжні земельні ділянки при проведення будівництва або реконструкції об'єктів з додержанням всіх вимог чинного законодавства;
- підвищити рівень інформованості підприємств, організацій, фізичних осіб щодо процедури та складу робіт, пов'язаних із встановленням особистого земельного сервітуту;
- збільшити надходження до бюджету міста за рахунок плати за особистий земельний сервітут;
- зменшити кількість самочинно зайнятих суміжних земельних ділянок.
- впорядкувати процедуру розміщення тимчасових споруд для ведення підприємницької діяльності.
3. Визначення та оцінка альтернативних способів
досягнення визначених цілей
1.Визначення альтернативних способів:
Вид альтернативи |
Опис альтернативи |
Альтернатива 1: Відсутність регулювання (залишення існуючої на даний момент ситуації без змін) |
Наявність неврегульованого механізму оформлення земельних ділянок для прокладання інженерних споруд, лінійних комунікацій та здійснення благоустрою території, для розміщення тимчасових споруд торгівельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності та для розміщення засобів пересувної дрібнороздрібної торгівельної мережі чинить перешкоди для планування і забудови, благоустрою території міста, негативно впливає на розвиток підприємництва, а також на інвестиційний фон міста |
Альтернатива 2: Прийняття даного регуляторного акта |
Прийняття даного рішення міської ради забезпечить: - встановлення чіткої процедури проведення робіт щодо укладання договору про встановлення земельного сервітуту юридичною або фізичною особою та міською радою; - законність земельних відносин у Сквирській територіальній громаді, зокрема в частині укладання договору про встановлення земельного сервітуту; - упорядкування розміщення земельних ділянок з метою покращення благоустрою міста; - наповнення місцевого бюджету, створення фінансової основи самодостатності територіальної громади міста; - збільшення залучених інвестицій для господарського розвитку міста. |
2. Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей
Оцінка впливу на сферу інтересів органів місцевого самоврядування
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 |
відсутні, оскільки проблема залишається не вирішеною |
відсутні |
Альтернатива 2 |
- упорядкування правовідносин між усіма учасниками процесу та запровадження чіткого алгоритму щодо укладання договору про встановлення земельного сервітуту; - надходження до міського бюджету коштів від сервітутного користування; - збільшення залучених інвестицій для господарського розвитку міста |
витрати на виготовлення документації із землеустрою. |
3.Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 |
відсутні |
відсутні |
Альтернатива 2 |
отримання можливості для підвищення рівня соціальної захищеності територіальної громади в цілому та кожного мешканця |
час, затрачений на вивчення нормативно-правової бази з даного питання та обговорення проекту рішення |
4.Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Вид альтернативи |
Вигоди |
Витрати |
Альтернатива 1 |
відсутні |
відсутні |
Альтернатива 2 |
- рівні умови для всіх видів бізнесу; - встановлення чіткої процедури укладання договору про встановлення земельного сервітуту; - передбачуваність дій влади; - прогнозування господарювання і витрат часу на процедуру укладання договору про встановлення земельного сервітуту. |
витрати на виготовлення документації із землеустрою у разі укладання договору сервітуту на частину земельної ділянки |
4.Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) |
Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) |
Коментарі щодо присвоєння відповідного балу |
Альтернатива 1 |
1 |
Відсутність врегульованого механізму процедури проведення робіт щодо укладання договору про встановлення земельного сервітуту |
Альтернатива 2 |
4 |
Дотримання єдиного прозорого механізму процедуру проведення робіт щодо укладання договору про встановлення земельного сервітуту позитивно вплине на підвищення прозорості, спрощення та прискорення проведення даних робіт, зниження соціального напруги у суспільстві та поліпшення інвестиційного фону територіальної громади. Також забезпечить раціональне використання земельного фонду громади і методів його оцінки. |
Рейтинг результативності |
Вигоди (підсумок) |
Витрати (підсумок) |
Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
Альтернатива 1 |
відсутні |
відсутні |
Проблема продовжує існувати |
Альтернатива 2 |
вирішення проблеми |
відсутні |
Єдиний прийнятний спосіб - це прийняття рішення міської ради «Про затвердження Порядку встановлення сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області» |
Рейтинг |
Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи |
Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
Альтернатива 1 |
Існування проблеми |
- |
Альтернатива 2 |
Вирішення проблеми |
зміни в законодавстві |
5. Механізм та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми
Для розв’язання проблеми пропонується застосувати наступний механізм:
- процедуру проведення робіт щодо укладання договору про встановлення земельного сервітуту юридичною або фізичною особою та міською радою та врегулювання правовідносин усіх учасників процесу;
- забезпечення поінформованості юридичних та фізичних осіб з питань укладання договору про встановлення земельного сервітуту;
- забезпечення контролю за виконанням механізму вирішення питань, пов'язаних з укладанням договору про встановлення земельного сервітуту.
Для забезпечення дії даного механізму пропонується застосувати наступні заходи:
- вироблення місцевого нормативно-правового документу, який, в рамках чинного законодавства, дасть можливість спростити, удосконалити та розробити прозорий порядок і механізм проведення робіт щодо укладання договору про встановлення земельного сервітуту юридичною або фізичною особою та міською радою;
- забезпечення раціонального використання земельного фонду територіальної громади;
- прийняття рішення міської ради «Про затвердження Порядку встановлення сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області»;
- оприлюднення рішення міської ради «Про затвердження Порядку встановлення сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області» на офіційному сайті Сквирської міської ради.
Можливість досягнення цілей, передбачених в розділі 2 даного аналізу, у разі прийняття Порядку встановлення сервітутів на земельні ділянки комунальної власності Сквирської міської територіальної громади Білоцерківського району Київської області є реальною, оскільки даний регуляторний акт встановлює єдиний підхід щодо процедури укладання договору про встановлення земельного сервітуту. Також запропонований регуляторний акт покладає обов’язковість виконання його положень усіма учасниками правовідносин у зазначеній сфері.
6. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги
Нижче наведена таблиця можливих вигод та витрат, що можливі під час виконання вимог регуляторного акта:
Сфера впливу |
Вигоди |
Витрати |
Орган місцевого самоврядування |
- чітка координація дій при прийнятті управлінських рішень; - створення умов сталого розвитку громади; - забезпечення повного обліку земель, їх власників і користувачів, раціонального та ефективного використання земельних ділянок; - додаткові надходження до місцевого бюджету від сервітутного користування земельними ділянками; - підвищення рівня довіри до місцевої влади. |
- витрати на збір та обробку інформації, виконання регуляторного акта |
Суб’єкти підприємницької діяльності |
- рівні умови для всіх видів бізнесу; - встановлення чіткої процедури укладання договору про встановлення земельного сервітуту; - передбачуваність дій влади; - прогнозування господарювання і витрат часу на процедуру укладання договору про встановлення земельного сервітуту. |
- витрати на виготовлення документації із землеустрою (одноразово); - підготовка, реєстрація договорів сервітутів; - витрати, пов’язані зі платою за землю. |
Територіальна громада |
- покращення благоустрою населених пунктів територіальної громади; - поліпшення стану прозорості дій влади; - покращення соціального забезпечення. |
додаткових витрат немає |
7. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
Зазначений проект рішення приймається без заздалегідь встановленого терміну його дії, оскільки спрямований на регулювання постійно існуючих суспільних відносин у галузі використання земельних ресурсів, але залежить від змін у законодавстві.
8. Визначення показників результативності дії регуляторного акта.
До показників результативності дії акта належать:
- кількість земельних ділянок переданих в сервітутне користування;
- кількість укладених договорів сторкового сервітуту;
- обсяги надходжень коштів від плати за сервітутне користування землею.
Фінансові витрати та час, що витрачатимуться сервітуаріями та Сквирською міською радою, пов’язані з виконанням вимог даного акта, не зміниться.
Показники надходжень плати за сервітутне користування землею
у 2024-2026 роках
Показники результативності |
Показники на 2024 рік |
Очікуваний обсяг на 2025 рік |
Прогнозний обсяг на 2026 рік |
||||
тис. грн |
кількість договорів |
тис. грн |
кількість договорів |
тис. грн |
кількість договорів |
||
Плата за сервітутне користування |
37,5 |
19 |
273,5 |
24 |
300,0 |
35 |
|
Разом: |
37,5 |
19 |
273,5 |
24 |
300,0 |
50 |
|
Рівень поінформованості суб’єктів господарювання стосовно основних положень регуляторного акта |
Відповідно до частини п’ятої статті 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» рівень поінформованості суб’єктів господарювання з основних положень рішення визначається кількістю осіб, що: - ознайомляться з зазначеним рішенням в приміщені Сквирської міської ради; - отримають регуляторний акт за запитами до органів місцевого самоврядування; - ознайомляться з регуляторним актом на офіційній сторінці Сквирської міської ради; - отримають регуляторний акт або інформацію щодо основних його положень іншими шляхами |
||||||
Обсяг надходжень плати за сервітутне користування земельними ділянками до місцевого бюджету Сквирської міської територіальної громади у 2024 році складав 37,5 тис. грн., плати за сервітутне користування земельними ділянками у 2025 році очікується 273,5 тис. грн., а прогнозні надходження на 2026 рік – 300,0 тис. грн.
9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності регуляторного акта
Оцінка ефективності запропонованого регуляторного акта буде здійснена за підсумками проведення базового, повторного та періодичного відстеження результативності регуляторного акта.
Для визначення показників результативності даного регуляторного акта використовуються виключно статистичні дані.
Базове відстеження результативності регуляторного акта буде проведено до набрання ним чинності.
Повторне відстеження результативності регуляторного акта буде проведено в термін не пізніше 2 років з дня набрання ним чинності.
Періодичні відстеження будуть проводитися раз на кожні 3 роки, починаючи з дати закінчення заходів з повторного відстеження результативності даного регуляторного акта.
У рамках зазначених методів відстеження буде проведено аналіз звітності про виконання дохідної частини бюджету в частині інформації щодо розміру надходжень до бюджету громади, кількості осіб, на яких поширюватиметься дія акта, а також розміру коштів і часу, що витрачатимуться суб’єктами господарювання на виконання вимог акту
М-ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)
- Консультації щодо оцінки впливу регулювання.
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у березні-квітні 2025 року.
Вид консультації (публічні |
Кількість учасників |
Основні результати консультацій |
|
Консультації прямі (круглі |
консультацій, осіб |
|
|
столи, наради, робочі |
|
|
|
зустрічі тощо), інтернет- |
|
|
|
Консультації прямі |
|
|
|
(інтернет-форуми, соціальні |
|
|
|
мережі тощо), запити (до |
|
|
|
підприємців, експертів, |
|
|
|
науковців тощо) |
|
|
|
Робоча зустріч |
по |
5 |
Обговорення питань щодо розвитку громади та наповнення бюджету. Оцінка впливу регуляторного акту на конкуренцію в рамках проведення аналізу регуляторного впливу, визначення розміру непрямих витрат суб’єктів господарювання на виконання вимог регулювання. |
обговоренню Проєкту |
|
|
|
Засідання постійних комісій |
2 |
||
при Сквирській міській раді |
|
||
Обговорення заключення |
3 |
||
таких договорів з |
|
||
представниками інших |
|
||
територіальних громад в |
|
||
телефонному режимі |
|
2. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі):
- кількість суб’єктів господарювання, на яких планується поширити регулювання: 24 (одиниці), з яких усі належать до суб’єктів мікропідприємництва, тобто їх питома вага складає 100%.
3. Витрати на одного суб’єкта господарювання мікропідприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта
Розрахунок вартості 1 людино-години:
Для розрахунку використовується показники розміру мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2025 року – 8000,0 грн. У погодинному визначенні розмір становить – 45,97 грн. Для розрахунку показників враховувалися основні показники визначені Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік».
№ п/п |
Найменування оцінки |
У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) |
Періодичні (за наступний рік) |
Витрати за п’ять років |
||
Оцінка “прямих” витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання регулювання |
||||||
1 |
Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) |
- |
- |
- |
||
2 |
Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування Час на ознайомлення та підписання договору (1год) Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата 42,60 грн.) |
45,97 |
- |
229,85 |
||
3 |
Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати – витратні матеріали) |
- |
- |
- |
||
4 |
Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування) |
- |
- |
- |
||
5 |
Інші процедури (сплата коштів по договору) |
11395,83 |
|
56979,15 |
||
6 |
Разом, гривень(сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5) |
11441,80 |
Х |
57209,00 |
||
7 |
Кількість суб’єктів господарювання |
24 |
24 |
24 |
||
8 |
Сумарні витрати суб’єктів малого господарювання підприємництва, грн. (рядок 6 Х рядок 7) |
274603,20 |
Х |
1373016,00 |
||
9 |
Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання. витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм Стосується 100% суб’єктів |
1год.*45,97грн* 1 форму=45,97 грн. |
|
229,85грн |
||
10 |
Процедури організації виконання вимог регулювання витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб’єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб’єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур Стосується 100% суб’єктів. |
1год.*45,97грн *12процедур (місяців)=599,64 грн |
|
2998,20 грн |
||
11 |
Процедури офіційного звітування Стосується 100% суб’єктівВитрати часу на заповнення звітної форми: Стосується 100% суб’єктів |
- |
- |
- |
||
12 |
Процедури щодо забезпечення процесу перевірок |
- |
- |
- |
||
13 |
Інші процедури (уточнити) |
- |
- |
- |
||
14 |
Разом, гривень (сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13) |
645,61 грн |
Х |
3228,05 грн |
||
15 |
Кількість суб’єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць |
24 |
24 |
24 |
||
16 |
Сумарно, гривень (рядок 14 Х рядок 15) |
15494,64 грн |
Х |
77473,20 грн |
||
- Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання
№ |
Показник |
Перший рік регулювання |
За п’ять років |
1 |
Оцінка “прямих” витрат суб’єктів підприємництва на виконання регулювання |
274603,20 грн (дані рядка 8 пункту 3 М-тесту) |
1373016,00грн |
2 |
Оцінка вартості адміністративних процедур для виконання регулювання та звітування |
15494,64 грн. (дані рядка 16 пункту 3) |
77473,20грн |
3 |
Сумарні витрати суб’єктів підприємництва на виконання запланованого регулювання |
290097,84 грн. (сума рядків 1 та 2 цієї таблиці) |
1450489,20 грн, |
Головна спеціалістка
відділу з питань земельних
ресурсів та кадастру Марина ГРИГОРЕНКО